Rubová injektáž zdiva

Rubová injektáž zdiva

Rubová injektáž zdiva je optimální řešení v případech, kdy stavební situace vyžaduje vytvoření resp. obnovení vnějšího hydroizolačního systému a objekt nelze z objektivních příčin ( okolní zástavba, inženýrské sítě, hloubka výkopu apod. ) odkopat a provést "standardní" utěsnění suterénních stěn povlakovou popřípadě stěrkovou hydroizolací.

Postup prací

Tlaková injektáž pomocí akrylátových gelů se provádí z interiérová strany konstrukce do zóny mezi stěnu a okolní terén a má za úkol vytvořit elastickou a stabilní zábranu proti vnikání vody z přilehlého trénu do vlastní konstrukce. Obecně se může jednat o vytvoření zcela nové svislé izolace, popřípadě o lokální opravy poškozené či jinak nefunkční stávající izolace. Nezanedbatelným faktem je dílčí konsolidace přilehlého terénu.

Vlastní injektáž se provádí tak, že jednotlivé pakry se injektují od jedné strany sanované stěny a od zdola nahoru. Pro funkčnost rubové injektáže je nutné vícenásobné plnění jednotlivých pakrů. První a druhé plnění má penetrační, resp. předutěsňující charakter a teprve v průběhu třetího plnění dojde optimálnímu dotěsnění rubového strany injektovaného prvku. Po každém pracovním kroku je nutné injektážní pakr propláchnout vodou a tím zajistit jeho průchodnodt pro další plnění.
Pro kontinuelní transport gelu se použije k k této práci určená injektážní pumpa, která zajistí míchání vodné a akrylátové složky v požadovaném poměru 1 : 1. Potřebné množství injektážního gelu nelze obecně stanovit a konečnou spotřebu nutno upřesnit v závislosti na předběžném průzkumu popř. po provedení vzorových ploch.

Příprava injektážního gelu

Tužidlo (složka B) se celé beze zbytku přidá do základní hmoty (složky A), pak se hmota řádně cca 3 minuty promíchá, následně přelije do jiné čisté nádoby a znovu důkladně promíchá. Složka C se přidá do nádoby, která odpovídá svou velikostí složce A, doplní čistou vodou tak, aby vzniklo srovnatelné množství odpovídající směsi ze smíchaných složek A + B. Tato směs se také míchá cca 3 minuty. Připravené směsi složek A + B a C + voda se následně zpracovávají za pomoci injektážního čerpadla ve vzájemném poměru 1:1.
Složka A aktivovaná složkou B je zpracovatelná po dobu cca 12 hodin (v závislosti na teplotě). Namíchaná složka C je připravená k přímému použití (stabilní) po dobu zhruba 5 hodin. Dobu zpracovatelnosti lze nastavit na základě použitého množství solné složky C a teploty (od 2 minut až do 30 minut). Přičemž, aby byla reakce produktu vůbec započata, nesmí být množství složky C menší než 40 g (vztaženo na 20 kg složky A). A také maximální množství složky C by nemělo být vyšší než 1000 g (vztaženo na 20 kg složky A), z důvodu zachování (nezhoršení) vlastností výrobku. Reakční doba by měla být nastavena z důvodu dosažení optimálního průniku do injektovaného materiálu na cca  6 minut. Menší (rychlejší) reakční doba se v rozsáhlých testech ukázala jako ne moc výhodná, neboť bylo prokázáno menší rovnoměrné rozprostření gelu/produktu v injektovaném materiálu.

Díky nízké viskozitě produktu je možné injektovat trhliny již od šíře 0,05 mm.
  
Tabulka s dobami zpracovatelnosti:

25 °C                  08:50                   05:10                 04:15                03:25              01:50               
20 °C  11:00 06:30 04:50 04:00 02:45 
15 °C 15:00 07:40 05:50 04:25 03:30
10 °C 20:30 09:40 07:15 05:30 03:50
5 °C 41:45 13:20 09:50 06:40 05:00
  0 g 150 g 300 g 600 g 1000 g

Variace složky C při různých teplotách vztaženo na 20 kg složky A

  • banner-titul-01
  • banner-titul-04
  • banner-titul-01
  • banner-titul-04

Vlastní injektáž

Rubová injektáž postup práceV závislosti povaze injetované konstrukce nutno použít pakr o optimální délce, který zajistí bezproblémový transport akrylátového gelu do požadovaného místa. Zvláště to platí při vytváření nové rubové hydroizolace u zdiva s velkými dutinami jako je třeba porotherm. Při použití krátkých pakrů dochází v tomto případě ke značnému navýšení plánované spotřeby injektážního materiálu popř. kvalita provedeného zásahu bude diskutabilní.

pakr

 

Kontrola jakosti

Výsledek provedených hydroizolačních prací je závislý na odborné úrovni projektu, na pečlivém provedení příslušných prací a na použití technicky vhodných materiálů. Kvalitu provedených prací mohou prokazovat jen osoby a organizace, jejichž kvalifikace v oboru byla získána odbornými školeními, praktickými zkušenostmi, kontrolou prací na stavbách a již realizovanými referencemi.
Kontrolu prováděných prací se doporučuje provádět v průběhu jejich realizace. Provedení hydroizolace je třeba dokumentovat a tato dokumentace musí být v případě potřeby k dispozici aspoň po obu záruční lhůty (WTA Směrnice 4-6-98/D).

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti