Horizontální injektáž krémem

Kiesol C

Injektážní krém je zpravidla hydrofobní, vodný, bezrozpouštědlový prostředek na silanové bázi pro injektáž zdiva proti kapilárně vzlínající vlhkosti systémem vrtaných otvorů infúzní clony s 80% aktivní látky. Aplikace krému je možná až do 95 % zavlhčení zdiva

Orientační vlastnosti

Konzistence: krémová, bílá mléčná
Obsah účinných látek: 80 % hm.
Hustota: 0,89 g/cm3
Minimální spotřeba: 1,0 l/m2 při vrtáku průměr 12 mm
Teplota vzplanutí: > 100 oC

Postup provádění

Osová vzdálenost vyvrtaných otvorů je cca 10 - 12 cm. Otvory mohou být vrtány vodorovně do spáry nebo mírně šikmo dle stavební situace. Hloubka vrtů se rovná tloušťce zdi minus 2 -3 cm. Dle ČSN P 73 0610 se vrty provádějí podle možnosti stavby z jedné nebo z obou stran konstrukce. V praxi je optimální vrtat z jedné strany do tloušťky zdi cca 60 cm, při tloušťkách větších se doporučuje vrtání proti sobě s přesahem. Před vlastní injektáží je nutno vhodným způsobem odstranit prach v injektážních otvorech vzniklý při vrtání. Plnění vrtů se provádí pomocí trubice vhodného průměru napojenou na injektážní zařízení. Trubice se vsune co nejhlouběji do vrtu, aby se celý vrt rovnoměrně vyplnil. Během plnění se trubice volně vytahuje ven z vrtu.

V případě použití vrtákům o větším průměru než 12 mm dojde ke zvýšení skutečné spotřeby z požadovaného cca 1 l/m2 ( vrták o průměru 12 mm ) na reálných cca 1,4 - 1,8 l/m2.

Teoretický objem vrtů v litrech na metr běžný při osové vzdálenosti 120 mm a vrtání tloušťka stěny minus 3 cm

Tl. stěny Průměr vrtáku
12 mm 14 mm 16 mm 18 mm
15 cm 0,11 0,15 0,20 0,25
30 cm 0,25 0,35 0,45 0,57
45 cm  0,40 0,54 0,70 0,89
60 cm 0,54 0,73 0,95 1,21
80 cm  0,73  0,99  1,29 1,63

Aby se zabránilo nežádoucímu odpařování účinné látky z vrtů, je možné vrty uzavřít pomocí malty Remmers Dichtspachtel.

Při injektáži se musí dokumentovat spotřeba materiálu, teplota injektované části objektu, teplota obklopujícího prostředí apod. Obecně platí, že teplota injektované konstrukce a okolního vzduchu nesmí klesnou pod + 5oC. Aplikace krému je možná až do 95 % zavlhčení zdiva. Pro práci jsou nutné osobní ochranné prostředky. Vhodné jsou i ochranné rukavice a ochranný oblek.

Výhody a nevýhody oproti klasické nízkotlaké injektáži

Použitá injektážní metoda
Nízkotlaká injektáž hydrofobizujícím popř. kombinovaným prostředkem Horizontální injektáž krémovou emulzí na silonové bázi
Výhody:
• Vzhledem k charakteru zdiva umožňuje volbu optimálního injektážního prostředku s potřebnou funkcí ( těsnící, hydrofobizační, kombinovaná apod. )
• Injektáž působí ve větším rozsahu a např. u cihelného zdiva je schopna i u jednořadého aplikace v závislosti na způsobu vrtání řešit i několik ložných spár
• Injektážní otvory lze po provedené injektáži bez problémů vyplnit vhodným materiálem na bázi cementu, trasu, vápna apod. a tím vrátit zdivu jeho původní homogenitu a funkčnost
• Optimální pro plošnou a svislou injektáž
• Optimální řešení pro pohledové zdivo a subtilní stěny
• Nízké dočasné zavodnění injektované konstrukce ( 80 % účinné látky, celková spotřeba injektážního krému v rozsahu 1,0 - 1,8 l/m2 )
• Jednoduché provádění bez větších technologických požadavků a z toho vyplývající nižší cenové náklady
• Řeší bez větších problémů zdivo obsahující kaverny a dutiny a to bez rizika úniku injektážní látky
Nevýhody:
• Vysoké nároky na technologickou vybavenost
• Vyšší pracnost a z toho plynoucí větší náklady na provedení
• Dočasné zavlhčení injektované zóny (běžná spotřeba injektážního materiálu se pohybuje v rozmezí 15 - 20 l/m2 a z toho voda představuje až 90%)
• Nutnost předinjektování nehomogenního zdiva výplňovou a utěsňující suspenzí s následným obnovením injektážních kanálů
• Jedná pouze o hydrofobizující materiál
• Komplikované obětovné vyplnění injektážních otvorů a z toho vyplývající skutečnosti. Injektážní otvory se většinou pouze zavíčkují a to ještě často před vstřebáním injektážního materiálu.
• Někteří výrobci nedoporučují injektáž tohoto typu pod úrovní terénu, protože nevyplněné otvory po injektáži mohou distribuovat volnou vodu ve zdivu.
• Nevyplněné otvory mohou ovlivnit tepelný odpor konstrukce a v krajním případě i jeho statickou funkčnost
• Zvýšený důraz na důsledné vyčištění injektážních otvorů. Pochybení vede k nedostatečnému vyplnění krémem a k problematické penetraci do zdiva.
• Většinou řeší pouze jednu ložnou spáru.
• Diskutabilní penetrace do některých stavebních materiálů
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti