Injektáž proti vzlínající vlhkosti
Předběžný průzkum
Pro návrh sanace vlhkého zdiva a pro rozhodnutí o druhu injektážního postupu je třeba provést podrobný průzkum a zjistit existující stav konstrukce. Především je nutné znát konkrétní technicko vlhkostní údaje materiálu. V praxi to znamená stanovit stupeň nasycení materiálu vodou, dále jen DFG. Znalost DFG umožňuje výběr optimálního druhu injektážního prostředku, popřípadě i způsob aplikace. V případě zdiva s obsahem solí je důležité laboratorně zjistit podíl hygroskopické vlhkosti, který je v celkovém množství vody obsažen. Příslušné hodnoty se zjistí kvalifikovaně provedeným odběrem vzorků ve vodorovných a svislých vlhkostních profilech na reprezentativních plochách zdiva v souladu se směrnicí WTA.
Kromě zjištění vlhkostních údajů a stupně salinity je třeba brát v úvahu ještě některé další technické charakteristiky, jako jsou např.:
- druh a geometrie zdiva
- homogenita zdiva
- existence puklin, trhlin a dutin ve zdivu
- vrstevnatost zdiva
- pevnost a statická stabilita zdiva
Postup vlastního provádění
V závislosti na charakteru injektovaného zdiva doporučujeme provést před vlastní injektáží plošné utěsnění v v oblasti plánované injektáže. Zabrání se tím nekontrolovatelnému úniku injektážního materiálu.Osová vzdálenost vyvrtaných otvorů se musí pohybovat okolo cca 10- 12 cm. Otvory jsou vrtány vodorovně nebo mírně šikmo dle stavební situace. Hloubka vrtů se rovná tloušťce zdi minus 3 -5 cm. Průměr vyvrtaných otvorů se pohybuje zpravidla mezi 16 až 18 mm. Při větších tloušťkách konstrukce ( nad cca 90 cm ) se doporučuje provést vrty z obou stran injektované zdi. Před vlastní injektáží se vhodným způsobem odstraní prach vzniklý při vrtání.
Nízkotlaká vodorovná injektáž | Plošné utěsnění v ploše svislé injektáže minerální difúzní hydroizolační stěrkou | Nízkotlaká svislá injektáž |
Zdivo s většími dutinami vyžaduje zvláštní a pro jednotlivé případy technicky vhodné opatření. Zdivo s výplní ze sutě nebo s otevřenými spárami a trhlinami se musí nejprve dostatečně vyplnit injektovatelnou, nesmrštivou a se zdivem kompatibilní maltou. Následně se buď obnový injektážní kanál ( viz. obr. ), popřípadě se po vyzrání zálivkové hmoty injektážní otvor opětovně navrtá a provede se vlastní injektáž. Po vstřebání injektážní látky se vrty opětovně vyplní zálivkovým nesmrštivým materiálem.
Vyplnění injektovatelnou, nesmrštivou a se zdivem kompatibilní maltou | Obnovení injektážního otvoru | Vlastní nízkotlaká injektáž |
Při injektáži se musí dokumentovat spotřeba materiálu, pracovní tlak, doba injektáže, teplota injektované části objektu, teplota obklopujícího prostředí apod. Obecně platí, že tplota injektované konstrukce a okolního vzduchu nesmí klesnou pod + 5 oC. Kontrola kvality prováděných prací je postavena na dodržování předepsaných parametrů injektáže po dobu jejího provádění. Realizované injektáže vykazují výrazný vysušovací účinek cca po dvou letech po provedení. Po provedení injektážní clony by mělo být kapilární vzlínání omezeno do té míry aby zdivo vyschlo do rovnovážné vlhkosti obklopujícího prostředí.