Konzervace stavebních materiálů

Konzervace kamene

Pod pojmem „konzervace přírodního kamene" rozumíme provedení opatření k redukci rychlosti mechanismů zvětrávání vyvolaných působením přírodních nebo antropogenních (tzn. člověkem vyvolaných) vlivů. Konzervace přírodního kamene představuje bezpochyby jednu z nejkomplexnějších oblastí úloh v rámci údržby a rekonstrukce staveb.

Na počátku každého konzervačního zásahu stojí otázka, o jaké mechanismy zvětrávání příp. o souhru jakých faktorů se u přírodního kamene, který má být konzervován, se jedná.

Mezi zásadní otázky bezesporu patří:

  • Problematika zasolení
  • Detailní znalosti ohledně struktury zvětralých povrchů
  • Bobtnání vlivem vlhkosti
  • Pevnostní profily
  • Nasákavost

Odpovědi na tyto otázky nám umožní vypracování návrhu úspěšného konzervačního zásahu.

KSE-Modul-System

KSE-Modul-System je systém pro restaurování a konzervaci komplexních zvětralých minerálních ploch, zhotovování výplňových hmot, zpevňovacích a tmelicích malt, stěrek a lazur. Modulový systém esteru kyseliny křemičité KSE-Modul-System je založen výhradně na pojivu plastifikovaného esteru kyseliny křemičité. Zřetelně odlišuje od všech dosud běžných hmot, u kterých se používají chemicky nepřehledné systémy. Současně se systém - stavebnice - skládá z přehledného počtu jednotlivých komponentů a tím je pro zkušeného uživatele regulovatelný a vede k reprodukovatelným výsledkům. Účinek těchto zpevňovačů kamene spočívá v reakci tetraetylesteru kyseliny křemičité (Si(OEt)4) s vodou (H2O) na zpevňující křemičitý gel (SiO2, aq.) podle vzorce Si(OEt)4 + 4 H2O → SiO2, aq. + 4 EtOH. Jako vedlejší produkt reakce vzniká malé množství etylalkoholu (etanolu, lihu).

 „Klasické" zpevňovače kamene

Molekuly esteru kyseliny křemičité vznikají při výrobě v různých velikostech. Proto všechny zpevňovače kamene, které jsou na trhu, obsahují monomerní i oligomerní molekuly. Různými směsnými poměry malých a velkých molekul v hotovém výrobku lze výrazně obměňovat jeho vlastnosti a to především množství vyloučeného gelu v porézní struktuře. Cílená kombinace a variace těchto proměnných parametrů umožňuje optimální přizpůsobení danému podkladu. Konečné produkty všech „klasických" zpevňovačů kamene na bázi esteru kyseliny křemičité mají jednu společnou charakteristickou vlastnost: křemičitý gel z vodnatého SiO2, který se vytváří v pórech, má výrazně křehký charakter, vlivem kterého je střední velikost vznikajících destiček křemičitého gelu cca 10 μm. Proto naráží „klasické" zpevňovače kamene na bázi esteru kyseliny křemičité na hranice své použitelnosti vždy v případech, kde zpevňovaná struktura vykazuje poloměry dutin větší než 10 μm

Elastifikované zpevňovače kamene

Zabudováním takzvaných „změkčovacích segmentů" bylo možné vyvinout elastifikované zpevňovače kamene na bázi esteru kyseliny křemičité, které vykazují výrazně silnější tendenci k tvorbě filmu než „klasické" výrobky. Elastifikované zpevňovače kamene jsou proto vhodné nejen ke strukturnímu zpevňování, ale lze je použít také jako pojivo pro výplňové hmoty, zpevňovací a tmelicí malty, stěrky a lazury

 

KSE OH   KSE 300 E
Skleněná frita impregnovaná zpevňovačem kamene KSE OH; velikost gelových destiček: cca 10 μm.   Skleněná frita impregnovaná elastifikovaným zpevňovačem kamene na bázi esteru kyseliny křemičité KSE 300 E; zřetelně přemosťující gelové struktury v prostoru pórů.

 Strukturální zpevnění

Elastifikace esteru kyseliny křemičité způsobuje zpravidla srovnatelně lepší navázání poškozených součástí struktury do sítě tvořené gelem. Kromě toho lze elastifikovaným gelem přemostit trhliny větších šíře než s běžnými zpevňovači kamene. Použití elastifikovaných zpevňovačů kamene není omezeno jen na oblast restaurování přírodního kamene, ale může být použito na všechny minerální podklady např. historické spáry a omítky, zvětralé cihly ap. Především při vysokém stupni poškození se elastifikované zpevňovače kamene od „klasických materiálů" odlišují mírným vzrůstem modulu pružnosti (příznivé chování při pnutí / protažení) a dostatečně velkým zpevněním minerální struktury.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti