Salinita a její příčiny

Salinita zdiva

Vodorozpustné soli, které nejvíce poškozují stavební materiály jsou anionty chloridů, dusičnanů a síranů ve vazbě na kationty sodíku, vápníku a hořčíku, popř. kation amonný. Hydratační a krystalizační tlaky při změně krystalické formy způsobují nevratné poruchy zasažených materiálů a to především v případě, kdy dochází k podpovrchové krystalizaci.

Příčiny výskytu vodorozpustných solí ve stavebních konstrukcích

Kontaminace stavebních prvků solemi většinou souvisí se znečišťováním vzduchu, půdy, povrchových i spodních vod, nesprávnou údržbou objektu ap. Soli se mohou do stavebních prvků dostat i při jejich vlastní výrobě.

 

Chloridy Dusičnany Sírany

kamenná sůl pro zimní údržbu

mineralizované spodní vody

technologické procesy, úprava vody

rozklad organických hmot (zemědělské objekty ap.)

močovina pro zimní ošetření komunikací

poškozené odpady a kanalizace

mineralizované spodní vody

výroba stavebních materiálů

chemická hnojiva

 

 Soli hrají při degradaci stavebních materiálů důležitou roli. Kromě jejich destruktivního působení je třeba brát zřetel i na to, že přítomnost solí negativně ovlivňuje účinnost látek obvykle používaných při konzervaci a sanaci. Znát zatížení solemi je proto důležitým předpokladem pro vypracování sanačního záměru. Pro komplexní pojednání celé tématiky je nutno nejprve najít odpověď na tyto dílčí otázky:

  • Jakou koncentrací solí je stavební materiál zatěžován?
  • Jakou solí konkrétně je stavební materiál zatěžován?
  • Jak jsou ionty solí rozloženy hloubkově?

Až zodpovězení všech tří otázek umožňuje konkrétní vyjádření o smysluplném přístupu k dané úloze. V souladu s tím pak je třeba stanovit odběr vzorků i druh analytických zkoušek. Znalosti o druhu, množství a rozložení solí umožňují vyvinout koncepce ohledně snížení obsahu solí nebo odsolení, popř.snížení jejich vlivu.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti