Zpět

Trhliny v omítkovém souvrství

Přidáno: 8. 5. 2019 10:51:28 Počet shlédnutí: 4914

08 Květen 2019

V posledních několika desetiletí prošla většina tradičních stavebních oborů prudkým vývojem zapříčiněným jednak příchodem nových stavebních materiálů a hmot a jednak novými požadavky na rychlost a kvalitu stavebních prací. Tento trend sebou přináší celou řadu pozitiv, ale bohužel i negativ a nezastavil se ani před tak tradiční činností jako jsou omítky a štuky. Když pomineme běžné chyby způsobené hrubou nekompetentností při vlastním provádění jako je nevhodně zvolený materiál, neestetické provedení apod. je problematika tvorby trhlin v omítkovém souvrství poměrně často řešenou skutečností.

Trhliny v omítkovém souvrství

Je nutno si ale objektivně přiznat, že vznik trhlin nelze zcela eliminovat. Proto je potřeba objektivně stanovit příčinu jejich vzniku a do jaké míry jsou respektive nejsou vadou díla. Touto problematikou se detailně zabývá směrnice WTA 2-4-94 „Hodnocení a sanace fasádních omítek s trhlinami" a ČSN EN 13914-2 Navrhování, příprava a provádění vnějších a vnitřních omítek. Oba podklady řeší hodnocení a rozdělení trhlin, průzkum podkladu a případné sanační metody. Obecně ale platí, že ne každá trhlina je chybou omítkového systému.

 

 RS servis    Základní druhy trhlin

Nejdříve je nutno rozlišit trhliny na trhliny způsobené konstrukcí stavby, kdy trhliny v podkladu se přenáší do vlastní omítky (konstrukčně podmíněné trhliny) a kdy trhliny vznikly výhradně ve vlastním omítkovém souvrství (omítkou podmíněné trhliny).

 

RS srvis   Konstrukčně podmíněné trhliny

Konstrukční trhliny vznikají změnou objemu, tvaru, délky popřípadě polohy omítané konstrukce. S alespoň dílčí znalostí omítané konstrukce je příčina vzniku trhlin poměrně jednoduše odhadnutelný, protože například dochází k prokreslování dilatačních prasklin v podkladu. Vzniku těchto trhlin nemůže omítací firma ve většině případů zabránit a jediné smysluplné řešení je důsledná prohlídka ploch určených k omítnutí a poukázání na případná rizika. Následně by mělo být projektantem stanoveno optimální řešení (vyztužení jádrové nebo vrchní omítky síťovinou, nosič omítky s částečným oddělením od podkladu, přiznané dilatační spáry v omítce apod.) Riziko vzniku těchto trhlin je výrazně umocňováno tlakem na rychlost výstavby a s tím související nedostatečným dotvarováním a nevyzráním podkladu.

 

RS servis   Omítkou podmíněné trhliny

Omítkou podmíněné trhliny jsou nečastěji způsobeny nesprávným návrhem nebo chybným zpracováním omítky. Trhlinky mají většinou typický vzhled, podle něhož lze dobře rozpoznat příčinu jejich vzniku.

 

Trhliny kapsové   Smršťovací trhlinky v čerstvé omítce
 Trhliny kapsové    Smršťovací trhlinky v čerstvé omítce
Kapsové trhliny vznikají v čerstvé ještě tekuté maltě. Mají převážně vodorovný průběh a šířku až do několika milimetrů. Omítka může být lokálně oddělena od podkladu. Příčinou vzniku trhlin je především:

• řídká konzistence malty
• silná vrstva omítky v jednom kroku
• špatná přilnavost k podkladu
• chybná aplikace materiálu

  Trhliny vznikají do několika hodin v čerstvé maltě a jsou síťovitě uspořádány. Zpravidla mají šířku jen několik desetin milimetru a neprochází celou tloušťkou omítky. Nemají zásadní vliv na funkčnost a estetickou stránku řeší finální štuková vrstva. Důvodem vzniku je rychlé povrchové vyschnutí omítky. Prevence proto spočívá ve vhodném opatření, které tomuto zabrání.
     
 Smršťovací trhlinky ve vytrvalé omítce    Spárové trhliny
 #193d5c     Spárové trhliny
Tyto trhliny vznikají i několik měsíců po aplikaci a mohou zasáhnout celou tloušťku omítkové vrstvy. Výjimkou ani není dílčí separace od podkladu. Základní příčinou jejich vzniku je nesprávný návrh omítkového systému popřípadě chyby během vlastního provádění. Nejčastější chyby aplikace:

• velké pevnostní rozdíly mezi jednotlivými vrstvami
• velká tloušťka nanesené omítky
• nedostatečná adheze k podkladu
• nedodržení doby tuhnutí podkladních vrstev

  Spárové trhliny do určité míry (především ve vodorovném směru) kopírují ložné spáry zdiva a jejich příčinu lze nalézt jak v podkladu, tak i v omítkovém souvrství.
     
 Rohové trhliny    
 Rohové trhliny    
Rohové trhliny mohou být zapříčiněny jak konstrukcí, tak vlastní omítkou, kdy v rohách prostupů dochází ke zvýšenému pnutí zdiva popřípadě omítky.    

 

 

 

 

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře
 
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti